Ostracyzm

Ostracyzm to zjawisko znane jeszcze z czasów starożytnej Grecji, kiedy podczas tzw. sądów skorupkowych decydowano o skazaniu kogoś ze społeczności na całkowite wygnanie. Choć tego typu sądzenie nie przetrwało do dzisiaj, to pojęcie ostracyzmu wciąż okazuje się aktualnym problemem społecznym. Jak się objawia?

Ostracyzm przejawia się w jeden charakterystyczny sposób, który okazuje się bardzo dotkliwy dla wielu osób. Często początkowo osoba objęta wykluczeniem nawet nie wie, dlaczego jest w ten sposób traktowana, a kiedy się orientuje w zaistniałej sytuacji, może odczuć nieprzyjemne konsekwencje, które odbijają się na jej psychice.

Ostracyzm – dlaczego jest problematyczny?

Zjawisko ostracyzmu znane od starożytności przeszło ewolucję i obecnie nie oznacza dokładnie tego samego, co niegdyś. Przede wszystkim sąd skorupkowy polegał na wydrapywaniu imion kandydatów do wygnania na specjalnych skorupkach – osoba, której imię pojawiało się najczęściej, zostawała odrzucana przez swoje dotychczasowe społeczeństwo. Z kolei współcześnie ostracyzm to rodzaj wykluczenia, którego główną istotą pozostaje obojętność wobec konkretnej osoby. Zjawisko pojawia się zarówno w miejscu pracy, jak i w grupie przyjaciół, w szkole, czyli wszędzie tam, gdzie ludzie budują silne więzi.

Ostracyzm nie jest tożsamy z mobbingiem, aczkolwiek ma z nim wiele wspólnego. Specjaliści zaliczają ostracyzm do jednej z form mobbingu bezpośredniego. Niestety, jest on o wiele bardziej nieprzyjemny i groźniejszy w skutkach, ponieważ obejmuje dorzucenie bez wyraźnego powodu, objawiające się w wielu sytuacjach i wpływające na wiele sfer naszego życia. Mobbing zwykle ma konkretne podłoże, na przykład mężczyzna prześladuje kobietę, ponieważ mu się podoba, a odrzuciła jego zaloty lub w firmie pracuje ktoś o innym kolorze skóry lub odmiennej orientacji seksualnej. W przypadku ostracyzmu jest inaczej, gdyż nie da się jednoznacznie określić jego podłoża. Przyczyna może być oczywiście prozaiczna, na przykład awans konkretnego pracownika lub jego znajomość z kimś z kadry kierowniczej, ale działania są wyjątkowo rozległe. Reszta pracowników lub konkretna ich grupa robi wszystko, aby uprzykrzyć danej osobie życie, niestety w sposób naprawdę okrutny, a mianowicie – poprzez wspomnianą już wcześniej – obojętność. Taka osoba pomijana jest podczas zapraszania na firmowe imprezy, milkną rozmowy, gdy chodzi do pomieszczenia, nie prosi się jej o zabranie głosu lub wręcz nie słucha, gdy mówi. Do czego prowadzić może długotrwale utrzymujący się ostracyzm? Skutki są podobne do typowego ostracyzmu społecznego: pojawia się bierność w działaniu, apatia, a w konsekwencji nawet wypalenie zawodowe.

/ socium.pl /

Ostracyzm – jak się objawia?

Ostracyzm społeczny współcześnie objawia się w formie ignorowania i obojętności do drugiej osoby. Wykluczona/odtrącona z grupy osoba czuje się ciągle pomijana – nikt nie odpowiada na jej serdeczne powitanie czy pożegnanie, a także nie spotyka się z życzliwością. Również w ostracyzmie człowiek naznaczony jest pomijaniem w wielu kwestiach. Natomiast zjawisko nagłej zmiany tematu lub całkowite milczenie w obecności odrzuconej osoby to kolejne charakterystyczne cechy. W konsekwencji takie zachowanie odbija się negatywnie na psychice dotkniętego ostracyzmem, który zaczyna coraz bardziej wszystko analizować swoje myśli i postępowanie.

Ostracyzm – do czego może doprowadzić?

Osoba poddana dłuższemu ostracyzmowi może naprawdę doprowadzić do bardzo wielu negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim bolesna okazuje się obojętność oraz ignorancja, dlatego często taka osoba stara się naprawić trudną sytuację. Często jednak próby okazują się bezowocne, co z kolei prowadzi do bezradności, smutku, bierności i frustracji. Długotrwały ostracyzm przyczynia się do:

  • zaburzeń lękowych;
  • zaburzeń nerwicowych;
  • załamania nerwowego;
  • epizodów depresyjnych.

Niestety osoba dotknięta ostracyzmem może nawet podjąć próbę samobójczą. Bardzo ważne jest w związku z tym przeciwdziałanie temu zjawisku przy pierwszych objawach wykluczenia społecznego.

Joanna Kobylańska

/ kobieta.wp.pl /

Close Menu

Zamówienie pakietu EXTRA

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu PREMIUM

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu SUPER

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu STANDARD

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu BASIC

[contact-form-7 404 "Not Found"]