Kolejne 7 rzeczy… – cz. 2

Kolejne 7 rzeczy… – cz. 2

Uwielbiam rozpoczynać nowe projekty, ale nienawidzę ich dopieszczać. Uwielbiam układać strategie, ale nienawidzę szczegółowych analiz. Moją mocną stroną jest to, że potrafię znaleźć rozwiązania tam, gdzie wszyscy inni już bezradnie rozkładają ręce. Wierzę, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.

Bartek Popiel

Wiem, że zabrzmi to strasznie górnolotnie, ale życie jest wszystkim, co mamy. Każda wartość, każda rzecz i wszystko inne co tylko przyjdzie Ci do głowy jest jedynie składową Twojego życia. Rodzina, bliscy, przyjaciele, pasja… nic z tego nie byłoby tym, gdybyście w pewnym momencie nie otrzymali swojej szansy pojawienia się na tym świecie. Ale dość tego filozofowania.

Nie wiem jak wy, ale gdy ja o tym myślę, to aż paruje mi czaszka. Normalnie nie zastanawiamy się nad podobnymi sprawami. Przyjmujemy je za oczywistość. Może to i dobrze, bo wyobrażacie sobie codziennie funkcjonowanie, kiedy zewsząd nachodzą Was pytanie „czym jest życie?”, „czym istnienie?”, „jak pojmujemy dobro?”, „co znaczy być dobrym człowiekiem?”…

Dzisiaj jednak proponuję, byśmy zrobili od tego pewien wyjątek. Spójrzmy na siebie jak na bohatera czytanej właśnie książki. Oceńmy swoje własne zachowanie, zwyczaje i przyzwyczajenia. Byle szczerze.

Po co? Żeby uczynić nasze życie choć jeszcze lepszym.

Czasem pewnych rzeczy nie widzimy, czasem nie chcemy ich widzieć, a czasem nie przyjdzie nam do głowy, by w ogóle zwrócić na nie uwagę, bo tak bardzo już do nich przywykliśmy. Dlatego poniżej przygotowałem dla Was – i dla siebie – listę siedmiu rzeczy, które sprawiają, że marnujemy swoje życie.

Gotowi na mały rachunek sumienia? To jedziemy!

● Kolejne 7 rzeczy, przez które marnujesz swoje życie

1. Okłamujesz siebie

Udajesz, że wszystko okej, chociaż w oczywisty sposób Twój świat się wali i pali. Wmawiasz sobie, że problem to nie problem, zamiast nazwać go po imieniu i po prostu rozwiązać…. Okłamywać siebie samego możesz praktycznie na każdym kroku. Tylko po co? Okej, mogę przyjąć, że są sytuację, w których kłamstwo może być w jakiś sposób moralnie uzasadnione. Żeby to zobrazować… oglądaliście „Zieloną Milę”? Pamiętacie gościa, który w celi oswoił mysz i się z nią tak cholernie zżył? Strażnikom było mu żal i wmówili mu, że po jego egzekucji oddadzą zwierzaka do mysiego wesołego miasteczka – Mouseville – dzięki czemu łatwiej mu było poddać się karze śmierci. Nie mogę sobie natomiast wyobrazić żadnej sytuacji, kiedy okłamywanie samego siebie mogłoby przynieść jakiś pozytywny skutek. Dzieci zachowują się bardzo podobnie. Myślą: „kiedy zamknę oczy, to mnie nie widać!”. Nie, to tak nie działa.

2. Okłamujesz innych

Poza kilkoma przypadkami, gdy kłamstwo „w imię wyższego dobra” może przynieść więcej pożytku niż szkód, okłamywanie innych ludzi z pewnością nie jest dobrą strategią funkcjonowania w społeczeństwie. I pomińmy tutaj ewentualne fatalne konsekwencje wprowadzenia kogoś w błąd. Podstawowym argumentem przemawiającym za szczerością jest: nasze sumienie. I nieważne jest czy i w co wierzysz. Sumienie posiadamy wszyscy, a kłamstwo jest podświadomie pojmowane za coś złego. Jesteś pewny, że codzienne sprawy (badania pokazują, że przeciętny człowiek kłamie od 2 do 200 razy na dobę!) są warte obciążania Twojego sumienia?

3. Ciągle narzekasz

… i uważasz, by przypadkiem nie zarazić kogoś swoim entuzjazmem. I Broń Boże nie możesz dać po sobie znać, że coś Ci się podoba – w końcu ekscytacja jest dobra dla nastolatek i głupków. A tak w ogóle to przecież nigdy nic Ci się nie podoba, bo wszystko mogło być zrobione lepiej, szybciej, taniej i inaczej. A te kolory? Kto je dobierał? A poza tym to bez sensu, że jest plus dwadzieścia na zewnątrz. I że pies sąsiada szczeka. Nie ma ani jednej chmury na niebie? Pf. Pisałem wyżej, że nie da się wszystkich uszczęśliwić. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest występowanie w społeczeństwie osobników, których po prostu nigdy niczym nie da sie zadowolić, choćby nie wiem co. Nie ma ich może zbyt wielu, za to są bardzo sprytnie na tym świecie porozmieszczani. Czasem ma się wrażenie, że można takiego spotkać za każdy rogiem. Uważaj, by nie znaleźć się w ich gronie. No chyba, że chcesz odsunąć od siebie wszystkich wartościowych ludzi (i tak nic nie potrafili), a codzienne życie (no i po co mnie matka rodziła?) odbierać jak najgorszą mękę w samym środku piekieł (musi tu być tak gorąco? A poza tym ten cały Diabeł to pojebany jakiś jest). Tymczasem są w życiu momenty, w których po prostu dobrze jest odstawić perfekcjonizm na bok. Kiedy dobrze jest pójść na kompromis. Kiedy dobrze jest zwyczajnie się uśmiechnąć i powiedzieć komuś „dziękuję”. Tak zwyczajnie z czegoś się ucieszyć i przyjąć do wiadomości, że rzadko coś będzie takie, jak sobie wyobrażaliśmy. Ale to jeszcze nie znaczy, że będzie gorsze.

4. Nie masz dystansu do siebie

Jeżeli każdy żart, każdy najmniejszy przytyk, każdą krytykę bierzesz głęboko do siebie… to znak, że warto zastanowić się nad relacją z sobą samym. To może oznaczać, że czyjeś zdanie traktujesz znacznie poważniej niż swoje własne. A tak być chyba nie powinno. Wyobraź sobie, że na przykład wygłodniałym armiom ludzi wracającym z klubów nocnych sprzedajesz kebaby. I każdy do tej pory chwalił Twoje kebaby, Ty sam też uważałeś, że są w porządku. A tu nagle przychodzi pijany ktoś i bełkocze: „Twoje kebaby są beznadziejne”. Co robisz? Większość ludzi po prostu zleje to z góry na dół. Będą tacy, którzy każą się gościowi wynosić, gdzie pieprz rośnie. Znajdzie się jednak również grupa ludzi, którzy (z różnych przyczyn) mogą zacząć się zastanawiać: „cholera, może moje kebaby naprawdę są beznadziejne? Może warto złożyć inny interes? Może powinienem zająć się składaniem długopisów?”. Nie chodzi tu o ignorowanie każdej krytyki, o czym pisałem wyżej. Chcę Was jedynie prosić o zdystansowanie się od siebie samego, o zaakceptowanie własnych wad i niedoskonałości. Gdybym ja na przykład nie mówił o swoich skazach, to chyba w ogóle bym ust nie mógł otworzyć ☺

5. Nie potrafisz się dziwić

Wiesz, dlaczego dzieci są takie szczęśliwe? Bo potrafią się wszystkiemu dziwić. Wszystko jest dla nich nowe, fascynujące. Są wszystkiego ciekawe. Tymczasem… kiedy Ty się ostatnio czemuś dziwiłeś? Kiedy ostatnio przeżyłeś coś po raz pierwszy? Kiedy ostatnio poczułeś wręcz dziką ciekawość na jakimś punkcie? Nam, dorosłym ludziom, wydaje się czasem, że tak nie wypada: nie wypada pytać, nie wypada drążyć tematu, nie wypada się dziwić. Najlepiej przejść przez życie z obojętną miną, uśpić cały entuzjazm wobec egzystencji swojej i innych. Spróbuj czasem spojrzeć na coś z innej, nowej perspektywy. Zrobić coś nowego, albo choćby i starego, ale inaczej niż zwykle. Nie pozwól sobie żyć z przyzwyczajenia, bo wtedy jedyną rzeczą, która w końcu Cię zaskoczy będzie… śmierć. A będzie to zaskoczenie z kategorii tych mniej przyjemnych.

6. Zapominasz o zdrowym rozsądku

Jak pewnie zauważyłeś, większość z naszych grzechów i grzeszków jest niczym innym jak pogwałceniem tego punktu. Zostawiamy zdrowy rozsądek gdzieś daleko w tyle, nie pilnujemy złotego środka. Oddajemy się czemuś w fanatycznym szale, nie zwracając uwagi na nic i nikogo. A wystarczy myśleć. O tym co było, o tym co będzie, o tym co jest. O sobie i o innych (lub odwrotnie). Nie przeginać. W ogóle to zdrowy rozsądek jest chyba jednym z najwspanialszych narzędzi, jakie ludzie mają do dyspozycji. Słuchanie go jest najprostszą drogą do nie zmarnowania swojego życia. Serio.

7. Ciągle się o wszystko obwiniasz

Musiałeś odwołać wydarzenie, bo mimo pomyślnych prognoz nagle rozpadał się deszcz? No tak, na pewno Twoja wina. Jechałeś na pilne spotkanie z ważnym klientem, ale złapałeś gumę i całą inwestycję przez to szlag trafił? Bez wątpienia Twoja wina. Nie dokończyłeś projektu, bo w całym mieście nagle zabrakło prądu? Jak mogłeś tego nie przewidzieć?! Oczywiście żartuję, w żadnej z tych sytuacji nie ponosisz bezpośredniej winy za niepowodzenie. Nie masz władzy nad pogodą (chyba, że jesteś kolejnym wcieleniem Bruce’a Wszechmogącego?), nie możesz kontrolować całego swojego otoczenia z oponami i elektrownią włącznie. Po prostu są rzeczy, na które Ty nie masz wpływu, a które mają wpływ na Ciebie. Zaakceptuj to.

Niech ta myśl posłuży za podsumowanie całego artykułu […].

Bartek Popiel

/ liczysiewynik /

Close Menu

Zamówienie pakietu EXTRA

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu PREMIUM

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu SUPER

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu STANDARD

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu BASIC

[contact-form-7 404 "Not Found"]