Informacja na temat informacji. Czy potrzebna? Tak, gdy każda przekazywana treść jest informacją, a nie każda informacja jest prawdziwa. Natomiast tym, co na pewno zaskakuje a może zszokować jest informacja, że…(?) – mistrzami manipulacji są księża. Jeszcze bardziej zaskakuje fakt, że oni dopuszczają się manipulacji wówczas, gdy to nie ma żadnego, dosłownie żadnego uzasadnienia. Dlatego przekazując informacje nieprawdziwe robią to wyłącznie dla obranego przez nich i tylko im znanego celu. W wielu przypadkach narażając się na śmieszność, a zawsze samych siebie kompromitują. Wszak  prawda zawsze się obroni; prędzej czy później prawda zawsze wyjdzie na jaw. Mimo kolejnej manipulacji, czyli uwiarygodnienia informacji nieprawdziwych przez ich powielanie; przez księży ogólnie stosowane.

Informacje Pierwszym źródłem wiedzy dla wielu przyszłych petentów kancelarii (biur) parafialnych w szczególności są informacje opublikowane na portalach internetowych parafii. Już w tym miejscu powstaje pytanie: czy parafii jednej (w liczbie pojedynczej), czy parafii wielu (w liczbie mnogiej)? Pytanie niezwykle istotne, gdy na skutek wielokrotnego „międzyparafialnego” powielania informacji nieprawdziwych, konfrontacja nieprawdy z prawdą, czyli weryfikacja by poznać informacje rzetelnie opracowane jest bardzo utrudniona. Tym bardziej, gdy w zasobach Internetu (na parafialnych portalach internetowych) nie natrafi się na dwie dotyczące tych samych kwestii, lecz skrajnie inne w ich treści informacje. Jeszcze większy problem jest znalezienie parafialnego portalu internetowego na którym są nie budzące wątpliwości informacje, te opracowane profesjonalnie.

Komunikaty • oficjalna wiadomość podana do powszechnej wiadomości; tekst zawierający taką wiadomość; przekaz kierowany przez jedną osobę do drugiej. Do tych słownikowych definicji należy jeszcze dodać wyjaśnienie słowa: dowód a jest nim coś, co świadczy o prawdziwości, dowodzące czegoś, świadczące o czymś lub zaświadczające coś. Te wyjaśnienia są wystarczające, aby wskazać na istnienie źródeł i podstaw wiedzy prawdziwej. Zaprzeczających treściom komunikatów nieprawdziwych, a jedynie w mniejszym lub większym stopniu zmanipulowanych. Co jest ważne, gdy skierowanymi do parafian (petentów) powinny być rzetelne informacje, a mimo iż bez podstaw np. w Katechizmie Kościoła katolickiego i/lub w Kodeksie prawa kanonicznego jako wiarygodne przez duszpasterzy są publikowane na parafialnych portalach internetowych.

Zasada ograniczonego zaufania zwyczajowo obowiązująca w ruchu drogowym powinna być normą postępowania w trakcie poznawania (słuchania lub czytania) informacji przekazywanych przez księży. Autorytet instytucji, czyli Kościoła w tym przypadku nie ma znaczenia, a jedynie księżom-manipulantom służy jako zasłona za którą oni mogą się ukrywać przekazując nieprawdziwe informacje, skierowane do nieświadomych nadużyć słuchaczy/czytelników. Nie zdających sobie sprawy z dokonania przez księży czynów niezgodnych z przyjętymi normami. Księży, którzy kreują siebie i tak przedstawiają swój wizerunek, jako osoby nieskazitelne (doskonałe pod względem moralnym). To zaś niejako a priori wyklucza domniemanie o nieuczciwości; intencjonalne, gdyż dla osiągniecia obranego celu przeinaczanie faktów; zakłamywanie lub przemilczanie prawdy. Czyny, których dokonanie jest niemożliwe, gdy stereotypy (nieprawdziwe i uproszczone wyobrażenie) wezmą górę nad rozsądkiem, czyli zdolnością racjonalnego myślenia i obiektywnej oceny sytuacji, i wtedy gdy księża domagają się bezwarunkowego uznania słuszności ich racji.

• UWAGA: przestrzegam przed konsekwencjami z powodu wykorzystywania adresu mailowego w celach niezgodnych z przepisami prawa