Hipokryzja • fałszywość, dwulicowość, obłuda. Hipokryzja może się przejawiać na wiele sposobów np. tworzenie obszarów tabu; czyli spraw o których się nigdy nie rozmawia publicznie. (za: pl.wikipedia.org) Według słownika języka polskiego „fałszywość” to cecha czegoś, co jest niezgodne z prawdą. Czym przejawia się fałszywość u człowieka? Ludzie wykorzystują swoją fałszywość, aby osiągnąć jakiś cel. Należy jednak zaznaczyć, że nie ma ludzi, którzy mówią tylko prawdę. Dwulicowość to cecha kogoś, kto dla osiągnięcia własnej korzyści jest nieszczery i w zależności od sytuacji przedstawia całkowicie różne poglądy lub postawy wobec różnych osób. Dlatego hipokryta, gdy jest autorem zmanipulowanej informacji najbardziej się obawia odkrycia prawdy, demaskacji. Koniecznej chcąc poznać prawdę prawdziwą.

Czy można przestać być hipokrytą? Można. Warto jednak pamiętać, że eliminowanie hipokryzji to długotrwały i wymagający wysiłku proces. Dlatego zawsze warto zastanowić się nad tym, czy chcę… (?), czy muszę… (?). Hipokryzja może przybierać wiele form i manifestować się w różnych dziedzinach życia. Częstym zjawiskiem wśród hipokrytów jest także symulowanie wysokich kompetencji w dziedzinie, w której w rzeczywistości nie mają żadnej wiedzy. Albowiem u podstaw hipokryzji leży strach przed oceną otoczenia i niska samoocena, a korzeniami hipokryzji jest silne pragnienie bycie akceptowanym. Tymczasem hipokryzja to samotność. Dlatego też nad tym, co chce się zrobić, choćby jeden raz, zawsze warto dwukrotnie się zastanowić. Gdyż tego „jeden raz”, tylko i nigdy więcej – skutki mogą być nieodwracalne.

• UWAGA: przestrzegam przed konsekwencjami z powodu wykorzystywania adresu mailowego w celach niezgodnych z przepisami prawa