Każdy powinien mieć kogoś, z kim mółby szczerze pomówić, bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasami czuje się bardzo samotny. – twierdził Ernest Hemigway. Temu nie tylko nie zaprzeczają,  a nawet wskazują na wielką wartość spotkania człowieka z człowiekiem m.in. uznani psychiatrzy.

„Dziedzina, którą reprezentuję – psychiatria – uczy pokory wobec człowieka, uczy zaciekawienia człowiekiem, uczy poznawania człowieka z wielu perspektyw i w różnych kontekstach. Obcowanie z tak subtelną materią, jaką jest psychika, zobowiązuje do zadawania ważnych pytań o kondycję człowieka we współczesnym świecie, do zaangażowania, niepozostawania obojętnym wobec otaczającej nas rzeczywistości. Rzeczywistość ta bywa trudna – jesteśmy zalewani chłamem i kiczem, w natłoku milionów zbędnych informacji ginie to, co piękne, istotne i wartościowe. Na taką rzeczywistość nie należy się obrażać, lecz starać się ją zmieniać i wzbogacać „robiąc swoje”. A wszakże nie ma nic cenniejszego i bardziej wzbogacającego niż spotkanie z mądrym człowiekiem.”- twierdzi prof. dr hab. Dominika Dudek [1]

Niech zatem te słowa wystarczą by wszystkich przekonać kim czlowiek jest dla drugiego człowieka.

 

*****
[1] Dominika Dudek (ur. 2 lipca 1969, córki krakowskiego profesora kardiologii Jacka Dubiela) – polska lekarka psychiatra, profesor nauk medycznych, kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2014 redaktor naczelna czasopisma „Psychiatria Polska”. Z inicjatywy profesor od roku 2017 Katedra Psychiatrii Collegium Medicum UJ organizuje cykl wykładów i spotkań „Rozmowy o człowieku”.

 

Close Menu

Zamówienie pakietu EXTRA

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu PREMIUM

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu SUPER

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu STANDARD

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu BASIC

[contact-form-7 404 "Not Found"]