7 rzeczy… – cz. 1

7 rzeczy… – cz. 1

Uwielbiam rozpoczynać nowe projekty, ale nienawidzę ich dopieszczać. Uwielbiam układać strategie, ale nienawidzę szczegółowych analiz. Moją mocną stroną jest to, że potrafię znaleźć rozwiązania tam, gdzie wszyscy inni już bezradnie rozkładają ręce. Wierzę, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.

Bartek Popiel

Wiem, że zabrzmi to strasznie górnolotnie, ale życie jest wszystkim, co mamy. Każda wartość, każda rzecz i wszystko inne co tylko przyjdzie Ci do głowy jest jedynie składową Twojego życia. Rodzina, bliscy, przyjaciele, pasja… nic z tego nie byłoby tym, gdybyście w pewnym momencie nie otrzymali swojej szansy pojawienia się na tym świecie. Ale dość tego filozofowania.

Nie wiem jak wy, ale gdy ja o tym myślę, to aż paruje mi czaszka. Normalnie nie zastanawiamy się nad podobnymi sprawami. Przyjmujemy je za oczywistość. Może to i dobrze, bo wyobrażacie sobie codziennie funkcjonowanie, kiedy zewsząd nachodzą Was pytanie „czym jest życie?”, „czym istnienie?”, „jak pojmujemy dobro?”, „co znaczy być dobrym człowiekiem?”…

Dzisiaj jednak proponuję, byśmy zrobili od tego pewien wyjątek. Spójrzmy na siebie jak na bohatera czytanej właśnie książki. Oceńmy swoje własne zachowanie, zwyczaje i przyzwyczajenia. Byle szczerze.

Po co? Żeby uczynić nasze życie choć jeszcze lepszym.

Czasem pewnych rzeczy nie widzimy, czasem nie chcemy ich widzieć, a czasem nie przyjdzie nam do głowy, by w ogóle zwrócić na nie uwagę, bo tak bardzo już do nich przywykliśmy. Dlatego poniżej przygotowałem dla Was – i dla siebie – listę siedmiu rzeczy, które sprawiają, że marnujemy swoje życie.

Gotowi na mały rachunek sumienia? To jedziemy!

● 7 rzeczy, przez które marnujesz swoje życie

1. Żyjesz przeszłością

Przeszłość, jaka by nie była, jest wciąż tylko przeszłością. Nieważne, czy niesie ze sobą pozytywne wspomnienia czy jakąś okropną traumę – jeżeli żyjesz tylko tym co było kiedyś, nie przywiązujesz wystarczającej wagi do tego, co jest teraz. Po prostu to tracisz. Dlaczego taki stan rzeczy jest niewłaściwy? Bo o ile na przeszłość nie masz absolutnie żadnego wpływu, tak masz olbrzymi wpływ na przyszłość. Przecież to, co będzie kiedyś zależy w olbrzymiej części od tego, co robisz teraz. Oczywiście nie można się tak po prostu odciąć od przeszłości. Każde nasze doświadczenie – zarówno to dobre, jak i złe – odcisnęło na nas jakieś piętno, w jakiś sposób nas definiuje. A skoro nie można tego ani zmienić, ani się od tego odciąć, musimy to po prostu zaakceptować i dalej robić swoje. Masz na koncie serię porażek? Przemyśl je i przegadaj z kimś mądrzejszy. Wyciągnij wnioski. Zaakceptuj je i lećmy dalej. Kilka niesamowitych sukcesów? Zapamiętajmy, że żaden poprzedni nie zagwarantuje nikomu kolejnego. To, czy minione doświadczenia przekujesz na swoją korzyść, zależy tylko od Ciebie.

2. Nie uczysz się na własnych błędach

„Polak mądry po szkodzie” mówi mądrość ludowa. Tymczasem jeden łebski gość, Kochanowski, już kilka wieków temu dopowiedział: „Polak przed szkodą, i po szkodzie głupi”. Chodzi tu o ludzi, którzy z jakichś powodów nie wynoszą z popełnianych błędów żadnych lekcji na przyszłość. Wejdzie taki do gorącej wody, sparzy się, ale nie połączy tych dwóch faktów. Zastanów się, czy Ty z uporem maniaka nie wchodzisz ciągle do zbyt gorącej wody? Błędy wydają się być najlepszymi nauczycielami! Nie odrzucaj zdobytej w ten sposób wiedzy, bo zwykle słono za nią płacisz.

3. Nie masz marzeń

Niczego nie osiągniesz, jeśli nie będziesz wiedział czego chcesz. Nie będziesz wiedział, czego chcesz, jeśli nie będziesz marzył. Proste? Marzenia to nasze pragnienia i cele. Marzenia mówią o tym, jakimi ludźmi jesteśmy i jakimi chcielibyśmy być. To one napędzają nas do działania, one dają siłę, pomagają wytrwać w postanowieniach, motywują. Bez marzeń ciężko żyć. Ba – życie bez marzeń ciężko jest w ogóle nazwać życiem.

4. Nie masz odwagi spełniać swoich marzeń

Z marzeniami jest trochę jak z pieniędzmi. Możesz mieć portfel wypchany dolarami, złotówkami i tak dalej, ale z samego faktu ich posiadania nie czerpiesz bezpośrednio żadnej korzyści, prawda? Marzenia też możesz upchać gdzieś do jakiejś starej skarpetki, schować na dnie szuflady i cieszyć się, że je masz, ale… co z tego? Marzenia służą do tego, żeby je spełniać! W tym właśnie tkwi ich największa wartość – to one tworzą rzeczywistość. Potrzebują jedynie odpowiedniego „paliwa” – Twojej odwagi.

5. Trwasz w toksycznej relacji

Znajomość z drugim człowiekiem może Ci dodawać skrzydeł, napełniać optymizmem i siłą do działania (i oby zawsze tak było!), ale może Ci też odebrać chęci do robienia czegokolwiek. Oczywiście każdy może mieć jakiś kłopot, problem, kryzys czy po prostu czas, w którym potrzebuje bezwarunkowego wsparcia. Jeśli jednak ta „chwila” ciągnie się w nieskończoność, może warto się nad tym głębiej zastanowić. Poprawna relacja to taka, w której każda ze stron czerpie jakąś korzyść. Problem pojawia się wtedy, gdy Ty dajesz wiele, a nie otrzymujesz w zamian absolutnie nic. Bo taki stan rzeczy nazywa się po prostu pasożytnictwem. W trakcie zdrowej interakcji cały czas następuje przepływ energii. Przepływ, nie jej jednostronny transfer.

6. Nie słuchasz siebie

Życie w ciągłym pędzie i zajmowanie się tysiącem rzeczy jednocześnie może nieść ze sobą ryzyko zignorowania swojego wewnętrznego głosu. Łatwo wtedy zignorować sygnały, jakie wysyła nam własny organizm. To prędzej czy później odbije się na naszym samopoczuciu, a wreszcie zdrowiu – psychicznym i fizycznym. Depresja, nerwica, zawały i inne tego typu schorzenia nie biorą się z niczego. Tymczasem warto po prostu czasem się zatrzymać, złapać oddech, policzyć do dziesięciu i zapytać samego siebie „wszystko okej?”. Nie zapominajmy, że jesteśmy tylko ludźmi. Nie robotami. A tak przy okazji… kiedy ostatni raz się badałeś? Dawno, co?

7. Nie słuchasz innych

Inni ludzie nie słyszą naszych myśli, nie przeżywają dokładnie takich emocji, jakie odczuwamy my. Są przez to bardziej obiektywni. Nie znaczy to jednak wcale, że zawsze będą mieć rację, bo oczywiście wszystko będą oceniać przez pryzmat własnych doświadczeń i przeżyć. W każdym razie – warto wysłuchać drugiego człowieka, choćby dla samej świadomości jak możesz być postrzegany przez kogoś innego. Warto też tutaj wspomnieć o co najmniej dwóch pułapkach, które mogą na Ciebie czekać. Jeżeli otworzysz się opinię innych ludzi tak bardzo, że każdy osąd będziesz brał mocno do siebie, po prostu wykończysz się nerwowo. Nie da się zadowolić wszystkich. Nie da się zrobić niczego tak, by każdy jeden był zachwycony. Zawsze znajdzie się ktoś gotowy Cię skrytykować. Z drugiej strony zamknięcie się na zdanie innych ludzi niebezpiecznie zbliża Cię do typowej dyktaturom „wyłączności na nieomylność”. A wierz mi, że podejście do świata na zasadzie wszyscy się mylą, każdy to idiota i imbecyl, ja jedyny mam rację nie uczyni Cię najszczęśliwszą osobą na Ziemi. Masz na to moją gwarancję.

Bartek Popiel

/ liczysiewynik.pl /

Close Menu

Zamówienie pakietu EXTRA

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu PREMIUM

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu SUPER

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu STANDARD

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamówienie pakietu BASIC

[contact-form-7 404 "Not Found"]